Pürenee mäestikukoer

Pürenee mäestikukoer
Pürenee mäestikukoera ajalugu
Pürenee mäestikukoer töökoerana
Pürenee mäestikukoera iseloom ja käitumine
Pürenee mäestikukorte soolised erinevused
Pürenee mäestiukukoera pidamistingimused
Pürenee mäestikukoera tervis
Pürenee mäestikukoera karvkatte ja hooldus
Tõu värvitoonid
Pürenee mäestikukoera liikumine
Pürenee mäestikukoera suurus ja kehakaal
Pürenee mäestikukoera maailmas ja Eestis
Pürenee mäestikukoera FCI standard
Kellele sobib pürenee mäestikukoer?
Kirjandus
Külalisteraamat
Viidad
Kontakt

PÜRENEE MÄESTIKUKOERA VÄRVITOONID
 
 
Pürenee mäestikukoer on kas üleni valge või valge mägra- või hundihallide, helekollaste või oranžitooniliste  (roostetooniliste) laikudega peas, kõrvadel, sabatüve piirkonnas ja vahel ka kerel. Mägrahallid laigud on eelistatumad. Need värvitoonid tähistatakse nelja erineva nimetusega: blanc blaireau, blanc, blond orange ja arrouye. Kõige levinum on balireau blanc ja kõige haruldasem arroye

Blaireau blanc            - valgel põhjal on erinevates toonides mägra- või hundihallid laigud peas, kõrvadel, sabatüve piirkonnas ja vahel ka kerel.

blaireaunoire1.jpg
blaireau blanc

Blanc                            - koerad on tavaliselt üleni lumivalged. Ka väga väheste õrnade peaaegu olematute beežide laikudega koeri nimetatakse

blanc’iks. Osadel üleni lumivalgetel koertel esineb pigmendipuudulikust nina, silma ja/või huule ümbruses, mida peetakse tõustandardi kohaselt veaks ja alandab näitusehinnet

b6kvalvur6.jpg
blanc

Blond orange                - värvitoon, mille valgel põhjal on heledad oranžitoonilised laigud peas, kõrvadel, sabatüve piirkonnas ja vahel ka kerel. Sinna hulka kuuluvad erinevad heledad kollakasoranžid laigud.

img_2951.jpg
blond orange

Arrouye                        - värvitoon, mille valgel põhjal on roostetoonilised laigud peas, kõrvadel, sabatüve piirkonnas ja vahel ka kerel. 

Esineb ka mustvalget värvitoon, millel võib olla musta sees ka tan märgid. Seda värvitooni tõustandard ei aktsepteeri ja seda peatakse suureks veaks. Mõned kasvatajad USA-s on seda meelt, et see toon on ka algselt olnud olemas ja tuleks lisada tõustandardisse. Sellise värvitooni teadaolevaid esindajaid võib leida Ungaris, Portugalis, Śveitsis ja USA-s.

            Karvastiku all olev nahk on paks ja elastne, roosat värvi koos pigmendilaikudega võis siis üleni musta pigmendiga. Musta pigmendiga nahatooni valge karvanääps peab olema valge juurega. Veaks peetakse valge karva musta juurt.

           

Värvilised pürenee mäestikukoerad sünnivad väga tumedate laikudega, mis ajapikku muutuvad heledamaks. Pürenee mäestikukoera kasvatajad teavad, et tõu värvitoon võib mitu korda muutuda kuni tema täiskasvanuks saamiseni, eriti tekitab see segadust just blanc blaireau ja blond orange värvitooni klassifitseerimisel või siis blonde orange ja arrouye värvitooni kindlaks määramisel. Nii mõnegi pürenee mäestikukoera kutsikaga kaasa antud tõutunnistusel on värvitooniks kirjutatud blaireau blanc aga koera vanemaks saades tema värvitoon võib muutuda.