Pürenee mäestikukoer

Pürenee mäestikukoer
Pürenee mäestikukoera ajalugu
Pürenee mäestikukoer töökoerana
Pürenee mäestikukoera iseloom ja käitumine
Pürenee mäestikukorte soolised erinevused
Pürenee mäestiukukoera pidamistingimused
Pürenee mäestikukoera tervis
Pürenee mäestikukoera karvkatte ja hooldus
Tõu värvitoonid
Pürenee mäestikukoera liikumine
Pürenee mäestikukoera suurus ja kehakaal
Pürenee mäestikukoera maailmas ja Eestis
Pürenee mäestikukoera FCI standard
Kellele sobib pürenee mäestikukoer?
Kirjandus
Külalisteraamat
Viidad
Kontakt

PÜRENEE MÄESTIKUKOERA KARVKATTE JA HOOLDUS

Pürenee mäestikukoeral on väga peen ja tihe aluskarv; pealiskarv on pikem, paksem ja sirge või laineline. Karv on pikem kaela, õlgade ja saba ümber ning kohev. Emaste koerte karvkatte on siledam kui isastel koertel ja neil on kaela ümber vähem lakka. Tõu karvastik on ilmastikukindel ja mustusthülgav ning pürenee mäestikukoer suudab elada ka ekstreemsetes ilmatikutingimustes.

            Karvahoolduse poolest on pürenee mäestikukoeraga väga kerge, piisab ühes-kahest korralikust läbikammimisest nädalas. Probleemsemad kohad, kuhu kipuvad takud ja pusad tulema, on kõrvatagused, kaenlaalused, kube ja saba, neil regulaarselt silma peal hoides ja pusasid koheselt likvideerides ei tekita takkude edasi arenemist muudesse piirkondadesse.

            Pürenee mäestikukoeral on ilmastikukindel ja mustust hülgav karvkate. Poriseks ja mudaseks lähevad nad ikka aga karva ärakuivamisel kukub pori iseenesest maha ja koer on taas lumivalge nagu varem.

            Pürenee mäestikukoera pesta ei ole soovitav sest see rikub tema ilmastikukindlat karvkatet ja naha tasakaalu. Kui on tekkinud situatsioon, et on vaja koera pesta, siis kasutada selleks looduslike koertele mõeldud häid šampoone ja pärast kuivata koera karvkatte ääretult hoolikalt, et kõik liigne vesi tuleks välja. Hoolimatu kuivatamise tagajärjeks on põletikuline naha infektsioon rahvakeeli “hotspot”.

            Näituseks pürenee mäestikukoera ettevalmistamisel võib kasutada kvaliteetset kuivšampooni kui koer ei ole väga määrdunud ja siis kammida lihtsalt kõik pusad ja takud läbi. Kui koer on porine ja hommikul on näitusele minek, tuleb koer eelneval päeval ära pesta ja siis hoolikalt rätikuga kuivatada ja seejärel võtta abiks föön, soovitatavalt just spetsiaalne koerte kuivatamisföön, mis ei ole nii kuum ja millega saab kiiremini koera kuivaks. Kindlasti kontrollida, et kõrvad oleksid puhtad, küüned lõigatud ja hammastelt eemaldatud hambakivi. Püreneekas ei kuulu pügatavate tõugude hulka aga mõnikord trimmitakse nende kasukaid tähtsate näituste puhul natuke ühtlasemaks, eriti just küünarnuki piirkonda. Ameeriklastel on kombeks lõigata ära vurrud ja pikad kulmuripsmed, millele Euroopa näitustel tähelepanu ei pöörata. Pikkasid kulmuripsmeid võib lühemaks lõigata juhul kui need hakkavad koerale silma minema, sest see on loomale valulik.

            Talvel, kuni –14 C külmaga ei ole pürenee mäestikukoeral lume peal magamine probleemiks aga tugevama pakase puhul peab talle siiski sooja kuudi ehitama, kuhu ta saab end soojendama minna.

            Suurem karvavahetusperiood on kevadel, mil pürenee mäestikukoer vahetab välja kogu oma alus- ja pealiskarva. Sellel perioodil tuleb koeralt rohkelt vana karva ära ja lendlevaid valgeid karvatuuste leiab igalt poolt: õuest, toast, riietelt jne. Selleks perioodiks tuleb omanikul hankida endale korralik pikkade piikidega hari, mis aitab vananenud karval lahti tulemist kiirendada ja igapäevasele karvaharjamisele tuleb ka tähelepanu pöörata, et saaks kiiremini sellest perioodist üle.

porinekoer3.jpg
porine pürenee mäestikukoer