Pürenee mäestikukoer

Pürenee mäestikukoer
Pürenee mäestikukoera ajalugu
Pürenee mäestikukoer töökoerana
Pürenee mäestikukoera iseloom ja käitumine
Pürenee mäestikukorte soolised erinevused
Pürenee mäestiukukoera pidamistingimused
Pürenee mäestikukoera tervis
Pürenee mäestikukoera karvkatte ja hooldus
Tõu värvitoonid
Pürenee mäestikukoera liikumine
Pürenee mäestikukoera suurus ja kehakaal
Pürenee mäestikukoera maailmas ja Eestis
Pürenee mäestikukoera FCI standard
Kellele sobib pürenee mäestikukoer?
Kirjandus
Külalisteraamat
Viidad
Kontakt

PÜRENEE MÄESTIKUKOERA LIIKUMINE

img_2711.jpg

Pürenee mäestikukoera liikumine on jõuline ja vaba aga mitte raskepärane; liikumine on kiire aga pehme ja elegantne. Head liigesenurgad võimaldavad pürenee mäestikukoeral liikuda kestvalt ühtlase ja vastupidava tempoga.

Liikumise ajal hoiab püreneekas oma pead elegantselt üleval ja saba on kerkinud üle seljajoone, moodustades rõnga, mida nimetatakse arrounderaks. Arroundera mittemoodustumine näitusel liikumise ajal alandab näituse hinnet. Koera seisma jäädes peab koera saba langema tagasi alla, nö “karjusekonksu” efekt. Karjusekonksu puudumine ja saba  ülesse jätmine seistes on viga ja alandab näituse hinnet.

cere7505liike1.jpg
liikuv pürenee mäestikukoer "arrounderaga"

KANNUSED

 

Kannused ehk lisavarbad, mida nimetatakse ka lumevarvasteks, on selle tõu juures üks olulisemaid tõutunnuseid. Topelt lisavarbad on tagajalgadel kohustuslikud ja nende puudumine on suur viga ning selline koer diskvalifitseeritakse. Esijalgadel on lubatud nii soolo- kui topeltvarbad (ühe- või kahekordsed), viimased on siiski haruldased. Diskvalifitseerivad vead on kannuste puudumine, tagajalgadel ühekordsed või arenemata (atrofeerunud) topeltkannused.

            Pürenee mäestikukoer kasutas oma hästi arenenud lisavarbaid mäestiku lumistel aladel tasakaalu hoidmisel. Tänapäeval on pürenee mäestikukoer rohkem seltsi- ja perekoer ja ei tee enam rasket tööd Püreneede mägialadel ja lisavaravaste kasutamine ei ole perekoerale enam vajalik, seega on paljudel koertel küll visuaalselt näha topeltkannused aga need ei pruugi olla välja arenenud (välja arenenud topeltkannuste olemasolu saab kindlaks teha kannuste kompamisel).

brenda.jpg