Pürenee mäestikukoer

Pürenee mäestikukoer
Pürenee mäestikukoera ajalugu
Pürenee mäestikukoer töökoerana
Pürenee mäestikukoera iseloom ja käitumine
Pürenee mäestikukorte soolised erinevused
Pürenee mäestiukukoera pidamistingimused
Pürenee mäestikukoera tervis
Pürenee mäestikukoera karvkatte ja hooldus
Tõu värvitoonid
Pürenee mäestikukoera liikumine
Pürenee mäestikukoera suurus ja kehakaal
Pürenee mäestikukoera maailmas ja Eestis
Pürenee mäestikukoera FCI standard
Kellele sobib pürenee mäestikukoer?
Kirjandus
Külalisteraamat
Viidad
Kontakt

PÜRENEE MÄESTIKUKOERA SOOLISED ERINEVUSED

Tegemist on suure koeraga, kellel on isepäine iseloom ja kangekaelsust jätkub ka. Enamus tõugudes on just emaskoeri lihtsam pidada kui isaskoeri aga pürenee mäestikukoera puhul on asi teistmoodi.

venla2.jpg
emase koera peaprofiil

Emased pürenee mäestikukoerad on palju domineerivama iseloomuga kui isased. Nad on tasakaalukamad ja rahulikumad. Majas, kus elab mitu koera, on karjajuhi positsioonil enamasti emane püreneekas. Enamik kasvatajaid, kellel on rohkem kui üks emane koer, on sunnitud koeri eraldi hoidma, sest nende omavahelised dominantsuse kaklused on kerge tulema ja nad võitlevad selle nimel kasvõi surmani. Ei ole haruldane situatsioon, kus üks emane karjatab endast mitu korda suuremaid isaseid ja näitab välja oma tugevat dominantset iseloomu nende peale urisedes või näksates. Kui omanikuga on karjasuhted ammu paika pandud, siis sellise emasega omanikul endal probleeme ei tule aga omanik peab aktsepteerima tema karjajuhi positsiooni ja mitte asjadesse ise vahele segama.

venla0.jpg
noor emane pürenee mäestikukoer

img_1309.jpg
täiskasvanud emane pürenee mäestikukoer

beethoven3.jpg
noor isane pürenee mäestikukoer

Isased pürenee mäestikukoerad on ka domineeriva iseloomuga aga mitte niivõrd kui emased. Puberteedieas isased koerad on eriti domineerivad ja panevad oma omanikke proovile. Üldiselt on nii, et need isased, kes on noorena olnud domineeriva iseloomuga, rahunevad täiskasvanuks saades maha. Isane on tavaliselt palju energilisem kui emane ja otsib alati võimalusi, et omanikule väga lähedale saada ja peaaegu sülle ronida. Nemad on ka palju õrnahingelisemad aga samas põikpäised. Tavaliselt suudavad isased oma kaklustes üksteisele palju rohkem vigu tekitada kui emased, sest nad on massilt palju suuremad ja igasugu kähmlused võivad olla ohtlikud.   

venlajj.jpg
isase koera peaprofiil

cere1.jpg
täiskasvanud isane pürenee mäestikukoer