Pürenee mäestikukoer

Pürenee mäestikukoer
Pürenee mäestikukoera ajalugu
Pürenee mäestikukoer töökoerana
Pürenee mäestikukoera iseloom ja käitumine
Pürenee mäestikukorte soolised erinevused
Pürenee mäestiukukoera pidamistingimused
Pürenee mäestikukoera tervis
Pürenee mäestikukoera karvkatte ja hooldus
Tõu värvitoonid
Pürenee mäestikukoera liikumine
Pürenee mäestikukoera suurus ja kehakaal
Pürenee mäestikukoera maailmas ja Eestis
Pürenee mäestikukoera FCI standard
Kellele sobib pürenee mäestikukoer?
Kirjandus
Külalisteraamat
Viidad
Kontakt

PÜRENEE MÄESTIKUKOER TÖÖKOERANA

pmd2molosserdogs_com.jpg

Pürenee mäestikukoeri kasutati veokoertena väikeste kärude vedamiseks, eriti just Belgias ja Põhja-Prantsusmaal, kus nad vedasid piimatünne nagu teised veokoerad. Kuigi tänapäeval on kärude vedamise teema mõnedes ringkondades põhjustanud vaidlusi, harrastavad mõned tõu entusiastid  siiamaani oma koertega kergete veoste vedamist.

            Kuigi esialgu kasutati tõugu Püreneede mäestiku aladel karjakaitsekoerana, siis tänapäeval peetakse tõugu peamiselt seltsi- ja näitusekoerana. Kuigi mõnedes maades kasutatakse teda edukalt karjakaitse töökoerana, eriti just Prantsusmaal ja Ameerika Ühendriikides. Karjakaitsekoer ei ole lambakoer, ta on abiliseks karjusele ja tema ülesandeks on ohu eemalepeletamine karja juurest. Lambakarja koer kiindub ja kaitseb karja iga hinna eest, isegi oma eluga riskides.

            USA-s  hakati püreneekat karjakaitsekoerana kasutama umbes 1970.aa. Otsides mooduseid karja kaitsmiseks kahjulike röövloomade eest, tekkis karjaomanikel tõu vastu huvi. Võrreldes ülejäänud karjakaitsekoerte tõugudega, peeti pürenee mäestikukoera kõige tõhusamaks tänu oma heale käitumisele inimeste suhtes.

cere2.jpg

collar_punxes_detall_6.jpg

Hiljuti tehti Norras pürenee mäestikukoertega huvitav eksperiment. Norras, Soome ja Venemaa piiri lähedal, olid talumehed hädas karudega, kes kippusid küladesse sisse tulema. Pika kogemusega Norra tõukasvataja tegi koostööd Norra Keskkonna Organisatsiooniga, kes jagasid kuus kutsikat kolme eri farmi. Kõik Norra kasvatajad ei olnud eksperimendiga päri ning kartsid, et tõug saab halva maine osaliseks ja tänu sellele kaotab oma positsiooni perekoerana.

            Kuigi koerad ajasid minema rebased, ei oldud kindlad faktis, kas nad sama teevad ka küladesse tulevate karudega. Aga tulemus oli siiski edukas ja koerad näitasid karude äraajamisel oma efektiivsust ja kõrget võitlusvaimu ja suutsid oma missiooni täita. Hoolimata karude vastupanust, suutsid koerad jääda oma eesmärgile truuks, ei läinud närvi ja said karudest jagu ise viga saamata. Teised talumehed olid niivõrd üllatunud tõu efektiivsust ja  mõnigi võttis oma tallu lausa kaks koera. Külade keskustesse, kus töötasid pürenee mäestikukoerad, ei ole karud enam kippunud.

collar_punxes_detall_5.jpg