Pürenee mäestikukoer

Pürenee mäestikukoer
Pürenee mäestikukoera ajalugu
Pürenee mäestikukoer töökoerana
Pürenee mäestikukoera iseloom ja käitumine
Pürenee mäestikukorte soolised erinevused
Pürenee mäestiukukoera pidamistingimused
Pürenee mäestikukoera tervis
Pürenee mäestikukoera karvkatte ja hooldus
Tõu värvitoonid
Pürenee mäestikukoera liikumine
Pürenee mäestikukoera suurus ja kehakaal
Pürenee mäestikukoera maailmas ja Eestis
Pürenee mäestikukoera FCI standard
Kellele sobib pürenee mäestikukoer?
Kirjandus
Külalisteraamat
Viidad
Kontakt

PÜRENEE MÄESTIKUKOER MAAILMAS

beethoven2.jpg


Kõige populaarsem on see koer arvuliselt USA-s, Prantsusmaal, Kanadas, Inglismaal, Hollandis, Belgias, Saksamaal ja Norras. Ida-Euroopa riikides on tõug suhteliselt haruldane ja paljudesse endistesse idaplokki maadesse ei ole tõug veel jõudnudki või on ainult üksikud isendid. Vähese populaarsuse põhjuseks on just koera suurus ja pidamise eritingimused ning inimeste vähene teadlikus tõust. Euroopa rahvusvahelistel näitustel pürenee mäestikukoeri siiski leidub aga nende näitusele registreerimise  arv jääb keskmiselt 5-10 koera kanti. Tähtsamatel rahvusvahelistel näitustel nagu Euroopa Võitjale ja Maailma Võitjale registreeritakse keskmiselt 15 – 40 koera.  Kõige enam registreeritakse pürenee mäestikukoeri näitustel, mis on korraldatud teatud maa tõuühingu poolt ja kuhu on kutsutud hindama erikohtunik Prantsusmaalt; sellistel näitustel võib kohata rohkem kui 40 koera.

USA-s ja Prantsusmaal korraldatud tõu erinäitusele registreeritakse keskmiselt 150 koera, mis on juba tõeline vaatepilt. Iga aasta septembris korraldab Prantsusmaa Reunion des Amateurs de Chiens Pyrénées (R.A.C.P.) erinäituse, kuhu tullakse koeri näitama erinevatest Euroopa riikidest ja ka Kanadast ja USAst. R.A.C.P. erinäitus korraldatakse tõugudele, kes on pärit Püreneede mäestikualadelt Hispaania ja Prantsusmaa piiri aladelt. Nendeks tõugudeks on pürenee mäestikukoer, pürenee lambakoer, pürenee mastif ja kataloonia lambakoer

PÜRENEE MÄESTIKUKOER EESTIS

 

            Esimene pürenee mäestikukoer, kes Eestimaale elama toodi, oli Soomest pärit isane Chenespace Gardien. Tema saabus siia aastal 2001 ja läks elama Harjumaale Kose valda. Kaks aastat peale seda toodi veel kaks isast pürenee mäestikukoera Soomest ja peale seda on pürenee mäestikukoerte populatsioon hakanud Eestis vähe haaval suurenema.

            Praegused Eestis elavad pürenee mäestikukoerad on toodud maadest nagu Soome, Rootsi, Monaco, Prantsusmaa ja Norra. Tõuomadustelt on kõik need koerad suurepärase väärilised  ja neil on tulevikus kindlasti palju häid omadusi tulevastele põlvedele. Aastal 2006 registreeriti kaks pürenee mäestikukoerte kennelit nimedega Echo de’Chien ja Braveheart Pyrs.

            Eesti näitustel osaleb keskmiselt 3-6 koera ja tavaliselt on pooled neist Eestis elavad koerad ja teised enamasti Soomest tulnud konkurendid. Eesti rahvale on tõug tundmatu ja vaevalt nad meie kodumaal populaarseks saavad. Enamasti eestlased peavad neid mõne tuntuma koeratõu valgeks tüübiks. Eesti esimene pürenee mäestikukoerte pesakond sündis aastal 2009 kennelis Braveheart Pyrs. Tõugu esindab Eestist tõuühing nimega Eesti Prantsuse Lamba- ja Karjakaitsekoerte Tõuühing - www.eplk.ee